Draft Otago Chess Club Calendar 2018
Wednesday Programme (other dates in italics)
31-Jan Opening night - Presidents vs VP
7-Feb A Chang Memorial  Swiss Hourglass 10 min Round 1
14-Feb Annual General Meeting
21-Feb A Chang Memorial  Swiss Hourglass 10 min Round 2
28-Feb A Chang Memorial Swiss Hourglass 10 min Round 3
3-Mar Autumn Rapid Open Swiss 25min+5sec Bronstein
7-Mar A Chang Memorial Swiss Hourglass 10 min Round 4
14-Mar A Chang Memorial Swiss Hourglass 10 min Round 5
21-Mar Blitz Tournament
28-Mar Club Championship A & B Grade (RR1) 1 Club Championship C Leg 1 (Swiss) 1
4-Apr Club Championship A & B Grade (RR1) 2 Club Championship C Leg 1 (Swiss) 2
11-Apr Club Championship A & B Grade (RR1) 3 Club Championship C Leg 1 (Swiss) 3
18-Apr Club Championship A & B Grade (RR1) 4 Club Championship C Leg 1 (Swiss) 4
25-Apr Club Championship A & B Grade (RR1) 5 Club Championship C Leg 1 (Swiss) 5
2-May Club Championship A & B Grade (RR1) catchup Club Championship C Leg 1 (Swiss) 6
9-May Novelty event Revised Backline
16-May Swiss Rapid 1&2 Swiss 25min+5sec Bronstein
23-May Swiss Rapid 3&4 Swiss 25min+5sec Bronstein
30-May Swiss Rapid 5&6 Swiss 25min+5sec Bronstein
6-Jun Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 1
9-Jun Winter Rapid Open Swiss 25min+5sec Bronstein
13-Jun Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 2
20-Jun Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 3
27-Jun Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 4
4-Jul Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 5
11-Jul Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 6
18-Jul Rapid Championship (DRR1) 1&2 25min+5sec Bronstein
25-Jul Rapid Championship (DRR1) 3&4 25min+5sec Bronstein
1-Aug Rapid Championship (DRR1) 5&6 25min+5sec Bronstein
8-Aug Rapid Championship (DRR1) catchup/ Novelty Thematic
15-Aug Club Championship A & B Grade (RR2) 1 Club Championship C Leg 2 (Swiss) 1
22-Aug Club Championship A & B Grade (RR2) 2 Club Championship C Leg 2 (Swiss) 2
29-Aug Club Championship A & B Grade (RR2) 3 Club Championship C Leg 2 (Swiss) 3
1-Sep Spring Rapid Open Swiss 25min+5sec Bronstein
5-Sep Club Championship A & B Grade (RR2) 4 Club Championship C Leg 2 (Swiss) 4
12-Sep Club Championship A & B Grade (RR2) 5 Club Championship C Leg 2 (Swiss) 5
19-Sep Club Championship A & B Grade (RR2) catchup Club Championship C Leg 2 (Swiss) 6
26-Sep Rapid Championship (DRR2) 1&2 25min+5sec Bronstein
3-Oct Rapid Championship (DRR2) 3&4 25min+5sec Bronstein
10-Oct Novelty Event Transfer
17-Oct Rapid Championship (DRR2) 5&6 25min+5sec Bronstein
24-Oct Rapid Championship (DRR2) catchup/ Novelty Team Blitz
31-Oct Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 1
7-Nov Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 2
14-Nov Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 3
21-Nov Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 4
28-Nov Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 5
1-Dec Summer Rapid Open Swiss 25min+5sec Bronstein
5-Dec Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 6
12-Dec Closing Night Trophy Presentation / Quiz

Last Updated on 19/12/2018
By Quentin Johnson