The Otago Chess Club has been established in Dunedin since 1875.

Past Club Champions

1896-7 R.A. Cleland; 1898 H. Lyders; 1899 O. Balk; 1900 J. Edwards; 1901 F.W. Clayton; 1902 D. Forsyth; 1903 O. Balk; 1904-5 D. Forsyth; 1906 H. Mellor; 1907 D. Forsyth; 1908 G.F. Dodds; 1909 R.A. Cleland; 1910 J. Dunlop; 1911 R.A. Cleland; 1912 H.J. Armstrong; 1913 O. Balk; 1914-5-6 H.J. Armstrong; 1917 R.A. Cleland; 1918-9 L.D. Coombs; 1920-1-2 A.W.O. Davies; 1923 W.G. Stenhouse; 1924 A.W.O. Davies; 1925 B.W. Stenhouse 1926 Not awarded; 1927 R.S. McDermid; 1928 O. Balk; 1929 W.G. Stenhouse; 1930-1 L.D. Coombs; 1932-3 R.S. Watt; 1934-5 W. Lang; 1936 R.S. McDermid; 1937 W. Lang; 1938 R.S. Watt; 1939-40 J.F. Lang 1941 Dr E.W. Bennett; 1942 R.S. Watt; 1943 Not awarded; 1944 Dr E.J. Rawnsley; 1945 R.S. Watt; 1946 J.F. Lang; 1947 R.W Lungley.

Year

Champion

Intermediate

Junior

Perpetual Handicap

JJ Marlow Trophy (Schoolpupil/U20)

Cleland Trophy

Richard Sutton Trophy

Allan Chang Trophy

Rapid

1947




W. Lang





1948

W. Lang

R. E. Williamson

R. J. Glass

R. J. Glass





1949

W. Lang

J. K. Webling

J. F. McEwan

R. Gardner





1950

S. J. Webb

A.C. Twose

V. Hay

S.J. Webb

G.T. Adams (OBHS)




1951

R.A. Rasa

R. J. Glass

B.C. Cusack

J.T. Porter

R.J. Glass (KHS)




1952

R.A. Rasa

H.E. Hewitt

J. Armstrong

J. Armstrong

G.T. Adams (OBHS)




1953

R.A. Rasa

I.D. Hayes

A. Lentz


F. Bourke (KHS) & K. Steele (JmcGC)




1954

J.F. Lang

W.A. Poole/J.T. Porter

L. W. Leder/ J. Berry

J.T. Porter

J.J. Anderson (OBHS)




1955

R.A. Rasa

R.F. Williamson

K.M. Steele

W.B. Petrie

J.J. Anderson (OBHS)




1956

R.A. Rasa

W. B. Petrie

R. Lockhart


B. Burn (KHS)




1957

R.A. Rasa

K.M. Steele

B.W. Anderson

B.W. Anderson

M. Muir (KHS)




1958

T. van Dijk

A. Lentz

A. Henderson

A. Henderson

R. Patterson & E. Kelly (OBHS)




1959

R.A. Rasa

J.B. McGowan

G. Bates

J.B. McGowan

M. Bibby (OBHS) & J. Harraway (KHS)




1960

R.A. Rasa

J. Harraway

L. Decker

J. Harraway/L. Dickie

L. Amies (KHS)




1961

R.A. Rasa/L. Hayes

L. S. Amies/J.R. Anderson

M. Robb

M. Robb

M. Bibby (OBHS)




1962

L.S. Esterman

M. N. Robb

D. Esterman

M. N. Robb

M.N. Robb (OBHS)




1963

G. G. Haase

L. Milligan/R. Lockhart

D. Smythe

D. Smythe

M.N. Robb & G. Kerr (OBHS)




1964

M. N. Robb

M. Muir

J. W. D. Garrett

J. W. D. Garrett

G. Kerr (OBHS)




1965

G. G. Haase/ R.A. Rasa

B. Patterson


B. Patterson

G. Kerr (OBHS)




1966

G. G. Haase

D. Stewart

H. McMillan

K. Beatson

B. Patterson (KHS)




1967

G. G. Haase

M. Logan

G. Cessford

K. Beatson

G. Kwok (OBHS)




1968

G. G. Haase

K. Beatson

J. Lichter

K. Beatson

A. Pomeroy & R. Thomson (SBHS)




1969

G. G. Haase

F. Wilson

T. Pyatt

C. Leishman

R.J. Thomson & P.O. Paris (SBHS)




1970

G. G. Haase

H. Chin

P. Moogman/ C. Leishman

H. Chin

A. Pomeroy & R. Thomson (SBHS)

A.G. Kerr



1971

A. G. Kerr

R. Wansink

B. Cox

R. Wansink

D. Lichter (OBHS)

P. Paris



1972

G. G. Haase

M. Line

M. Sims

M. Sims

R. Wansink (St Pauls)




1973

G. G. Haase

D. Lichter

D. Cameron

R. Ford

J.M. Adams (KHS)

G. Haase & P. Paris



1974

P. O. Paris

J. M. Adams

A. Knowles

R. L. Perry

R.L. Perry

P. Paris



1975

P. O. Paris

J. Lichter

R. A. Dowden

A. J. Love

A. J. Love (St Pauls)




1976

B. Carpinter

M. Freeman

P. Adams/V. Hay

D. Watts

A. J. Love (St Pauls)




1977

P. O. Paris

D. Weegenaar

J. Wallis

J. Wallis

A. J. Love (St Pauls)

M. Freeman



1978

A. J. Love

M. White

R. L. Strickett

A. J. Love

A. J. Love (St Pauls) & M.R. Freeman (OBHS)

P. Paris



1979

P. O. Paris

I. Dalziel

E. Puddle

I. Dalziel

R.A. Dowden, W.H. Petch & D.W. Watts (OBHS)

P. Paris



1980

R. A. Dowden

P. Cullen/A. Knowles

T. Stiles

J. Sievey

W. Petch & G. Aimers (OBHS)

G. Haase



1981

R. Dowden/D. Weegenaar

J. Sievey

B. Martin

V. Flynn

J. Sievey (Queens) & I. Dalziel (KVHS)

R.A. Dowden



1982

R. J. Sutton

B. Martin

R.C.E. Gonin

B. Martin

B. Martin (Kenmure IS)

R.C. E. Gonin



1983

R. J. Sutton

P. Sinton

G. Dahl

G. Dahl

A. McIntosh (Bayfield HS) & B. Martin (LPHS)

B.M.S. Martin



1984

G. G. Haase/B. M. S. Martin

S. W. Martin

A. R. Chang/A. J. Patton

J. McIntosh

A. McIntosh (Bayfield HS)

G.G. Haase



1985

B. M. S. Martin/R.J. Sutton

J. Sutherland

S. M. Jones

S. Chandra

B.M.S. Martin (LPHS)

K. Boyd, G. Haase, A. Kwok & B. Martin



1986

R. J. Sutton

B. Freeman

M. J. Rocks

E. Rayner

B.M.S. Martin (LPHS)

B.M.S. Martin



1987

B. M. S. Martin

W. M. Jones

S. J. Lyall

M. Vincent

E.P. Rayner (Bayfield HS)

B.M.S. Martin



1988

B. M. S. Martin

I. L. Lamont

D. Heperi

D. Heperi

E.P. Rayner (Bayfield HS)

B.M.S. Martin



1989

R. J. Sutton

M. Vincent

R. D. Clarkson

H. Gold

G.R. Levy (OBHS) & E.P. Rayner (Bayfield HS)

B.M.S. Martin



1990

B. M. S. Martin

D. McCaughew

G. Shaw

D. Guthrie

M.B. Vincent (J.McG.C.)

M.B. Vincent



1991

B. M. S. Martin

R. E. Edwards

B. Caradoc-Davies

M. Vincent

M.B. Vincent (J.McG.C.)

R.A. Dowden & G.G. Haase



1992

A. J. Love

D. Guthrie

J. van Zoomeren

D. Guthrie

D.W. Guthrie (OBHS)

J.L. Sutherland



1993

A. J. Love

H. Gold

A. Batchelor

A. Batchelor

D.W. Guthrie (OBHS)

K. Boyd & G. Spencer-Smith


Moss Wylie

1994

D. Guthrie

A. Batchelor

F. Ryan

D. Guthrie/A. Batchelor

D.W. Guthrie (OBHS)

K. Boyd & G. Shaw


N Cummings

1995

J. Sutherland

F. Ryan/ H. Gold

T. Rowell

B. Stone

I. Jadallah (OBHS)

G.G. Haase


J Sutherland

Champion

Intermediate

Junior

Perpetual Handicap

1996

J. Feenstra

T. Duffield

A. Ritchie

A. Batchelor

Kyaw Soe Win Pau (OBHS)

G.G. Haase


P Harris

A. J. Love

I. Jadallah

C. Bannister

I. Jadallah

1997

J. Sutherland

P. Cosgrove

T. Rowell

P. Cosgrove/ T. Rowell

T.H. Menzies

J.L. Sutherland



R. Wansink

T. Duffield

P. Hall

P. Hall

1998

R. J. Sutton

J. Gibb

A. Ritchie

H. Gold

I. Jadallah (OBHS)

J.L. Sutherland


H R Gold

H. Gold

J. McIntosh

D. Reid

J. McIntosh

1999

J. Sutherland

H. Gold

T. Rowell

A. Newbould

P. Hall (OBHS)

H. Gold


T Rowell

J. Sutherland

D. Reid

P. Hall

D. Reid

2000

H. Gold

H.Gold

L. Lambert

H. Gold




T Rowell

A. Batchelor

H. Gold

L. Lambert/ A. Newbould

W. H. Petch

2001

R. A. Dowden

D. Watts

L. Lambert

(not held)




R Stone

P. Harris

P. Harris


A. Newbould

2002

R. J. Sutton

W. H. Petch

J. Armstrong

(not held)

F. Tan (Kav Col)




R.A. Dowden

H. Gold


L. Lambert

2003

R. J. Sutton

G. Aimers

E. Nicholls

I. Hewson

L. Ding (Bayfield HS)

H. Gold



R.A. Dowden

H. Gold

I. Hewson

H. Gold

2004

R. J. Sutton

G. G. Haase

C. Bourne

C. Bourne

L. Ding (Bayfield HS)

D. Watts



R. J. Sutton/ Q. Johnson

A. Newbould

J. Favel/ N. Saib

Q. Johnson

2005

R. J. Sutton

T. Duffield

J. Armstrong

D. Reid

T. Riley & A. Stone

Q. Johnson



Q. Johnson

A. Newbould

J. Armstrong

J. Armstrong

2006

R. J. Sutton

C. Lydiate

(not awarded)

M. Hill

L. Ding

Q. Johnson



Q. Johnson

D. Reid

C. Lydiate, B. Watts & M. Saib

D. Storey

2007

J. Sutherland

C. Lydiate & T. Duffield

(not awarded)

A. Ritchie

P. Dawson (LPHS)

M. Voracek



J. Sutherland

D. Reid

A. Ritchie

T. Duffield

2008

J. Sutherland & Q. Johnson

J. Armstrong

(not awarded)

P. Dawson

P. Dawson (LPHS) & E. Nicholls (JMC)

J. Sutherland & Q. Johnson



J. Sutherland & Q. Johnson

P. Dawson

E. Munro

E. Munro

2009

J. Sutherland

I. Lamont

A. Scott

A. Scott

A. Scott (LPHS)

J. Sutherland



G. Aimers

P. Dawson

S. Fukushima

C. Ruffman

2010

J. Sutherland & I. Lamont

B. Southgate

C. Ruffman

I. Lamont

P. Dawson (LPHS), A. Scott (LPHS), C. Ruffman (LPHS), E. Munro (OBHS) & R. Ritchie (OBHS)

J. Sutherland


Allan Chang Hourglass Tournament Upset Prize

J. Sutherland

G. Aimers

R. Ritchie

C. Ruffman

2011

Q. Johnson

R. Mackway-Jones

T. Mottershead

Q. Johnson

L. Nicholls (Home) & C. Cho (JMC)

R. Wansink

R. Wansink

T. Mottershead

R. Wansink

T. Duffield

E. Munro

L. Nicholls

2012

R. Wansink

L. Nicholls

B. Clayton

E. Munro

T. Koop (Kings HS)

Q. Johnson

R. Wansink & Q. Johnson

R. Clarkson

T. Koop

R. Macway-Jones

B. Southgate

L. Nicholls

2013

R. Wansink

S. Davie, B. Southgate & C. Li

C. Li

L. Nicholls

L. Nicholls (Home)

J. Sutherland

R. Wansink

G.Aimers

R. Wansink

S. Davie

N. Tamimi

N. Tamimi

2014

J. Sutherland

S. Davie

J. McKee

J. McKee

L. Nicholls (Home)

Q. Johnson

Q. Johnson

M. Lough

L. Nicholls

S. Davie

J. Mckee

L. Nicholls

2015

Q. Johnson

B. Southgate

H. Nisa

G. Aimers

L. Nicholls (Home) & R. Jellyman (OBHS)

Q. Johnson

J. Sutherland

R. Jellyman

Q. Johnson

R. Jellyman

R. Clarkson

R. Jellyman

2016

J. Sutherland

N. Tamimi

S. Fukushima

R. Jellyman

L. Nicholls

Q. Johnson

Q. Johnson & L. Nicholls

T. Box

Q. Johnson

N. Tamimi

B. Southgate

S. Fukushima

2017








T. Box





Home